Estetika
Odontologijos centras „DentAmicus“
Odontologijos centras „DentAmicus“
Kiekvienas iš mūsų trokštame turėti gražiai ir estetiškai atrodančią šypseną – tai švarūs, balti, tiesūs, simetriškai ir harmoningai atrodantys dantys. Šypsena – vienas iš labiausiai matomų veido komponentų, todėl dantų išvaizdai keliami aukščiausi reikalavimai. Dantų estetika turi didelę įtaką žmogaus pasitikėjimui savimi ir psichologinei gyvenimo kokybei. Šiais laikais graži šypsena tampa vis svarbesnė, todėl šiuolaikinėje odontologijoje dantų estetikai skiriama nemažai dėmesio.
Ką derėtų pasirinkti norint patobulinti šypseną – dantenų plastiką, ortodontinį gydymą, dantų balinimą, estetinį plombavimą, o gal estetinius mikroprotezus (laminates) ar estetinį protezavimą? Gydytojai odontologai teigia, jog metodo parinkimas priklauso nuo individualios paciento situacijos ir keliamų estetinių reikalavimų.
Dantenų plastika – tai procedūra, kurios metu formuojamas simetriškas, harmoningas dantenų kontūras. Dažniausiai taikoma pacientams turintiems plačią, danteninę šypseną.
Ortodontinis gydymas – tai gydymo metodas, kurio metu breketų pagalba galima pakeisti dantų padėtį dantų lanke, jų pasisukimą ar pavirtimą, atstatyti sąkandžio problemas.
Dantų balinimas – tai procedūra siekiant pakeisti, pašviesinti esamą dantų spalvą. Procedūra gali būti atliekama kabinete, kai efektas pasiekiamas vieno vizito metu, arba namuose – tada pacientas su individualiomis kapomis ir balinimo geliu procedūrą atlieka namuose, o norimas efektas pasiekiamas palaipsniui.
Estetinis plombavimas – tai mažų danties defektų tiesioginis koregavimas ir anatominės formos sukūrimas naudojant specialias kompozicines plombas. Plombavimo metu gali būti dengiamas visas danties paviršius arba tik dalis, kurioje yra defektas. Taip pat naudojant plombinę medžiagą gali būti atkuriami nudilę priekinių dantų kandamieji kraštai, įvykus traumai – nuskilę dantys, pakoreguota danties spalva bei esant nedideliems ėduonies pažeidimams – atstatyti prarasti audiniai. Nors šiais laikais kompozitų savybės yra labai geros, tačiau tokia restauracija nėra ilgaamžė ir turi trūkumų. Plomba dėvisi greičiau nei natūralus dantis ir priekiniuose dantyse tai pasireiškia blizgesio išnykimu. Estetiškai plombuotus dantis rekomenduojama periodiškai poliruoti kas 6 – 12 mėnesių siekiant atnaujinti plombų paviršių.
Estetiniai mikroprotezai – laminatės. Tai aukštos kokybės plonos plokštelės, kuriomis yra dengiami priekiniai dantų paviršiai norint koreguoti jų splavą, formą, padėtį dantų lanke, užpildyti esančius tarpelius ar atstatyti atsiradusius dantų defektus. Tai itin estetiška, ilgaamžė, tvirta, savo spalvos nekeičianti restauracija. Norint dantis padengti laminatėmis reikalingas tik minimalus danties audinių šlifavimas, o kartais, esant palankiai situacijai, galima ir nešlifuoti. Taigi, tai minimaliai invazyvus atstatymo būdas teikiantis maksimaliai estetišką rezultatą. Viena populiariausių medžiagų iš kurių gaminamos laminatės yra ličio disilikato stiklo keramika, kitaip dar vadinama E-max keramika. Tai itin estetiška medžiaga, kuri savo fizikinėmis savybėmis yra artima emaliui ir dėvisi panašiu greičiu kaip natūralūs žmogaus dantys.
Estetinis protezavimas – tai danties atstatymas protezu (vainikėliu), kai dantis stipriai pažeistas traumos ar ėduonies, taip pat taikoma protezuojant ant implantų, estetinėje zonoje. Tai tvirta, ilgaamžė restauracija, kuri laikui bėgant nekeičia savo spalvos ir nepraranda blizgesio. Estetiniu protezu apdengiami visi danties paviršiai iki pat dantenų. Dažniausiai rekomenduojama atstatyti po endodontinio gydymo, siekiant atkurti ne tik anatomiškai taisyklingą danties formą, tačiau ir sutvirtinti visą dantį. Pagrindinė medžiaga iš kurios gaminami šie protezai yra cirkonio oksido keramika.
Gydytojai odontologai sako, jog renkantis estetinės restauracijos tipą, gydymo metodą, labai svarbu žinoti visus privalumus ir trūkumus, bei kokio galutinio rezultato yra siekiama. Pasitarus su gydytoju odontologu, atsižvelgus į individualią situaciją, galima parinkti patį tinkamiausią variantą pacientui.